Konfeti Makinesi

MakerKamp - tarafından yapıldı

12.11.2017 tarihinde yayınlandı
18
57

Konfeti Makinesi, evde parti düzenlediğinizde veya eğlenceli aktivite yaptığınızda ortama konfeti saçmanızı sağlayan bir projedir. Gelin hep birlikte bu projeyi nasıl yapacağımızı öğrenelim.

Öncelikle projemiz için gerekli olan bileşenleri inceleyelim. Projemizde kutu içerisine koyacağımız poşet parçacıklarının Fan bileşeni yardımı ile havalanmasını istiyoruz. Bunun için gerekli malzeme ve Makey bileşenleri şu şekildedir:

  1. 9V Pil
  2. Güç Bileşeni
  3. Slider Potansiyometre
  4. Fan
  5. Jelatin
  6. Makas
  7. Çift Taraflı Bant
  8. Kaplama Kağıdı
  9. Küçük Kutu 

 

Adım 1: Makey Bileşenlerinin Bağlantısını Yapmak

Güç bileşenine Slide Pot bağlantısını yapalım. Slide Pot hareket ettirildiğinde Fan bileşeninin hızının artmasını istediğimizden dolayı Fan bileşenini bağlamamız yeterli olacaktır. Son olarak 9V pili Güç bileşenine takalım ve fanın dönüşünü test edelim.

 

Adım 2: Kutunun Tasarlanması

Her tarafı kapalı olan bir kutu tercih ettiysek kısa kenarlardan oluşan bir yanının tamamen açık olması gerekiyor. Bunun için makas yardımı ile kulaklarını keselim.

Kutumuzun karşısında kalan diğer yüzüne Fan bileşenini yerleştirelim ve kalem yardımı ile kesilecek yerlerini işaretleyelim. 

İşaretlediğimiz yerlerden makas yardımı ile kesme işlemini gerçekleştirelim.

Fan bileşenini kesmiş olduğunuz alana yerleştiriniz. Yerleştirme aşamasında Fan bileşenine güç vererek havayı üfleyen kısmın içte kalmasına dikkat ediniz.

Kutunun yukarıda görüldüğü üzere uzun yüzeyinden yanlamasına makas yardımı ile kesmemiz gerekiyor. Bu yarığı konfeti doldurup sistemi çalıştırdığımızda konfetilerin hemen dağılmasını engellemek için bir tetikleyici olarak kullanacağız.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bir kesik attıktan sonra daha önceden kesmiş olduğumuz karton parçalarından içerisini tam dolduracak şekilde bir karton parçasını yerleştirelim.

 

Aşama 3 : Projemizi Güzelleştirmek

Projemizin dağılmasını engellemek ve daha iyi görünmesini sağlamak için çift taraflı bant kullanarak kutumuzun açılır kenarından yapıştıralım. Bantların başladığı bir yarısından itibaren kaplama kağıdı kullanarak dilediğiniz gibi tasarımınızı güzelleştirebilirsiniz.

 

Aşama 4 : Kutu Tasarımı ile Makey Bileşenlerini Birleştirmek

Çift taraflı bant kullanarak tüm bileşenlerimizi kutu tasarımımıza yapıştırarak sabitleyebilirsiniz.

 

Aşama 5 : Konfetileri Oluşturmak

Konfetileri oluşturmak için jelatin kullanabilirsiniz.Makas yardımıyla jelatini katlayarak ince ince keselim. Kesilen jelatinleri bir yerde toplayalım. En sonuda kutu içerisine dolduralım.

Projemiz hazır! Çalıştırma aşamasında konfetilerin kutu içerisinde olduğundan ve kutu arasına yerleştirilen kartonun yerinde olduğundan emin olunuz. Potansiyometre çubuğunu artırarak fan hızını en yüksek seviyeye alınız. Ardından kutu arasındaki kartonu hızla çekiniz. Konfetileriniz havalanmaya başlayacaktır.

Sonraki projelerimizde görüşmek üzere!DÜŞÜN


TASARLA


YAP / TEST ET


ÇALIŞTIR