Makey ile Mors Alfabesi'ni Öğreniyoruz!

MakerKamp - tarafından yapıldı

25.01.2018 tarihinde yayınlandı
2
2

19. yüzyılın ilk iletişim aracı olan telgrafın kullandığı kod sistemini öğrenmeye var mısın? Bu projemizde Makey bileşenlerini kullanarak Mors Alfabesi'ni öğreneceğiz!

Adım 1: Bileşenleri Tanıyalım

Evet projemize başlamak için gerekli olan Makey bileşenlerimizden ilki Güç. Ucuna pil bağlıyorum ve böylece projemize güç sağlıyor.

İkinci bileşenin adı Buton. Buton bileşenini Güç bileşeni ile birleştiriyoruz. Bu bileşen ile bir olayı harekete geçiyoruz. Adı üstünde buton! Üzerine bastığımızda projemize destek sağlamış olacak.

Üçüncü ve son bileşenimizin adı Gürültü. Bu bileşeni de Güç, Buton bileşenin sonuna ekliyoruz. Böylece Buton'a bastığımızda bir Gürültü çıkmış olacak.

Adım 2: LEGO ile birleştirme

Bu adımda bileşenlerimizi daha düzenli ve kullanışlı olsun diye bir LEGO parçasının üzerine koyuyoruz.

Şu ana kadar projemiz tamamlandı ama bizim amacımız Mors alfabesini öğrenmekti. Hadi birlikte Mors alfabesinin ne olduğunu öğrenelim:

Adım 3: Mors Alfabesini Öğrenelim!

Günümüzde iletişim alanında en çok kullanılan cihaz cep telefonları olsa da bu teknolojiden önce insanlar mors alfabesi sayesinde iletişim kuruyordu. Mors alfabesi, uzun ve kısa işaretler (- ve •) ile bu işaretlere karşılık gelen ses veya ışıkları kullanarak bilgi aktarmayı sağlayan bir yöntemdir. Mors alfabesi, telgraf ile ilgilenen Samuel Morse tarafından 1835 yılında oluşturulmuştur. Aşağıdaki resimde harflerin, sayıların ve işaretlerin Mors alfabesindeki karşılıkları verilmiştir. Örneğin A harfini karşı tarafa iletmek istiyorsak ilk önce kısa bir vuruş daha sonrasında bir tane uzun vuruş yapmamız gerekmektedir.

Adım 4: Test Etme

Mors Alfabesi'ni öğrendik. Şimdi de alfabeden yararlanarak projemizi test etmeye geldi. Yukarıda bir video hazırladım. Bu videoda Mors Alfabesi'ni kullanarak MAKEY yazdım. Aşağıda da kodları bulman mümkün:

M: --

A: .-

K: -.-

E: .

Y: -.--

 

 DÜŞÜN


TASARLA


YAP / TEST ET


ÇALIŞTIR