Blender Projesi

MakerKamp - tarafından yapıldı

17.12.2017 tarihinde yayınlandı
1
1

Bu projemizde basit bir mutfak blender prototipi yaptık. Oyun oynarken yemek yapmak çok eğlenceli olacak!

Adım 1: Malzemeleri Tanıyalım

Yukarıda da görebileceğin gibi bu proje için gerekli olan malzemeler Makey bileşenleri, istediğin renkte bir kağıt, makas, çift taraflı bant ve bir kutu. Ben burda bir ayakkabı kutusunu tercih ettim.

Adım 2: Makey Bileşenleri ile Projeye Başlama

İlk olarak Güç bileşenine Kablo bileşenini ekliyoruz. Güç kısmı blender'ın içinde kalacağı için dışarıya ulaşım için bu bileşen gerekiyor. Kablo bileşenini taktıktan sonra da Buton bileşeni ekliyoruz ki blender'ı açıp kapayabilelim.

Bu kısımda istediğiniz DC Motor bileşenini kullanabilirsiniz. DC Motor bileşenini kullanarak blender'ın dönen kısmını yapmış olacağız. Ucuna taktığımız Makey Motor Eklentisi'ne de blender'ın bıçak kısmını yerleştireceğiz. Bizim bıçağımız karton olacak tabiki de.

DC Motor bileşeninin ucuna bir ader Kablo ekliyoruz. Bu kısım da içeride kalacak. Buton bileşeni ile dışarıda bağlanması için bu bileşeni kullandık.

Evet bütün bileşenleri yukarıda görüldüğü sırayla bileştirdikten sonra prototipimizi tasarlamaya geçiyoruz.

Adım 3: Tasarlama

Ben burada bir ayakkabı kutusu kullandım. İlk önce kapak kısımlarından bir tanesini kestim. Ayakkabı kutusu biraz uzun olduğu için de boyunu kısalttım.

Kestiğim kapağın ortasına bir tane delik açıyoruz. Amacımız delikten DC Motor bileşeninin ucunu geçirmek.

Bu kısımda yukarıda gördüğünüz gibi kırmızı bir kağıt ile kutuyu süsledik. Kırmızı bir blender'ımız olacak!

Blender'ı kağıt ile kapladıktan sonra alt kısmının bir köşesine delik açıyoruz. Bu delikten içeri kısımda olması gereken bileşenlerimizi yerleşimini yapacağız.

Güç bileşenimizi açtığımız delik yardımıyla içeri yerleştiriyoruz.

Güç bileşenine bağlı olan Kablo ve Buton bileşenlerini çift taraflı bant yardımıyla ve dışarıda kalacak bir şekilde yerleştiriyoruz. 

Daha sonrasında da Buton bileşenine bağlı olan Kablo ve DC Motor bileşenini delikten iç kısma yerleştiriyoruz. Makey Motor Eklentisi'ni çıkartmayı unutmayalım.

Makey Motor Eklentisini çıkarttıktan sonra daha önceden ortasını kestiğimiz kartonu DC Motor bileşeninin ucuna takıyoruz. Kartondan sonra da Makey Motor Eklentisi'ni DC Motor bileşeninin ucuna takıyoruz.

Bütün bu işlemlerden sonra blender'ın bıçak olacak kısmını yerleştiriyoruz. Burada ayakkabı kutusunu keserken artan ufak bir kartonu kullandım. Gerçek bir bıçak olmadığını söylemiştik. Sonuçta bu bir prototip!

Evet projemizin sonuna geldik. Bugün sizlere küçük kırmızı bir blender yaptık. Artık mutfak oyunları daha da eğlenceli çünkü bir blender'ımız var!

 

 DÜŞÜN


TASARLA


YAP / TEST ET


ÇALIŞTIR