Çay Demleme Projesi

MakerKamp - tarafından yapıldı

6.12.2017 tarihinde yayınlandı
21
26

Sen de poşet çay demlerken sürekli batırıp çıkartmaktan sıkıldın mı? Bu batırıp çıkartma olayını artık Makey bileşenleri ile yaptığımız bu projemiz üstleniyor. Bir Servo Motor bileşeninin hareketlerinden yararlanarak çayı demlemeye başlayalım mı?

Adım 1: Makey Devresini Hazırlama

Çay Demleme projemizi yapmamız için gerekenler malzemeler yukarıdaki gibidir. Makey bileşenlerine, bir adet poşet çaya ve sıcak suya ihtiyacımız olacak. Hadi çay demlemeye başlayalım!

Adım 2: Makey Bileşenlerinin Kullanımı

Güç, Sinüs Dalga ve Servo Motor bileşenlerini yukarıdaki sıra ile yerleşimini sağlayalım.

Adım 3: Servo Motor Bileşeninin Ayarlanması

 Yukarıda görüldüğü gibi Servo Motor bileşeninin ucuna koyduğumuz pervane ile poşet çayın yerleşimini ve hareketini kolaylaştıracağız.

Servo Motor bileşeninin dönme açısını ayarlamak için yukarıda görüldüğü gibi Pot bileşenini kullanmamız gerekiyor. Böylece çayın yukarı aşağı hareket etmesini sağlayabileceğiz.

Adım 4: Sinüs Dalga Bileşeninin Kullanımı

Güç bileşeninden sonra yerleştirdiğimiz Sinüs Dalga bileşeni ile Servo Motor bileşenin önceden belirlediğimiz dereceler arasında hareket etmesini sağlıyoruz. Mini tornavida yardımıyla bileşenin üzerinde bulunan mini potansiyometreden hareketin zaman ayarını yapıyoruz. Hareket sonucunda poşet çay aşağı yukarı hareket ederek çayın daha kolay demlenmesini sağlayacak. 

Adım 5: Poşet Çay Yerleşimi

Servo Motor bileşeni üzerine taktığımız pervaneye poşet çayımızı yerleştiriyoruz. Pervanenin aşağı yukarı hareket etmesi ile çay suyun içine batıp çıkıyor. Bu batıp çıkmalar sonucu çayımız demlenmiş oluyor.

Haydi çay demlemeye! DÜŞÜN


TASARLA


YAP / TEST ET


ÇALIŞTIR