Oda Doluluk Durum Göstergesi

MakerKamp - tarafından yapıldı

21.11.2017 tarihinde yayınlandı
9
47

Bir odanın dolu mu boş mu olduğunu merak ediyorsan bu proje tam sana göre. Makey bileşenleri ile yapabileceğin bu projeyi odanın içine koyman yeterli. Odanın dolu olup olmadığı da odanın dışına koyacağımız başka bir prototiple sağlanıyor.

Adım 1: Proje İçin Makey Devresini Oluşturalım

Oda Doluluk Durum Göstergesi projesini oluşturmak için gerekli malzemeler ve Makey bileşenleri yukarıda bulunan görseldeki gibidir. 

Projemizde Işık Sensörü bileşenini kullanarak odanın ışık durumuna göre dolu olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Servo Motor bileşeni yardımıyla odanın dolu olup olmadığını göstergelerin üzerine gelerek belirtmesini sağlıyoruz. Servo motorun açısını da Pot bileşeni ile sağlıyoruz.

Adım 2 : Odanın Dışında Kalacak Bölümü Hazırlama

Yukarıdaki gibi lego parçalarıyla açık renk ve koyuk renkten oluşan iki tane kısım yapıyoruz. Bu lego parçasının odanın dışında kalması gerekiyor. Daha anlaşılır olması için aydınlığı işaret edecek yere dolu, karanlığı işaret edecek yere de boş yazısını ekliyoruz.

Daha sonrasında aşağıdaki gibi hazırlağımız Servo Motor bileşenini ekliyoruz. Servo motor bileşeninin açısını ayarlamak için pot bileşenini kullanıyoruz. Pot bileşenini sağa ve sola döndürerek servo motorun açısını ayarlamak mümkün.

Odanın dışında kalacak LEGO kısmı aşağıda bulunan şekildeki gibidir.

Adım 3 : Odanın İçinde Kalacak Bölümü Hazırlama

Odanın içinde kalması gereken LEGO parçasını yukarıdaki gibi hazırlayıp bileşenleri üzerine takıyoruz.

Adım 4: İki Kısmı Birleştirme

Bu iki LEGO kısmını da kablo ile birbirine bağlıyoruz. 

 Bu projemiz de bitti yukarıda son halini görebilirsin. Bir sonraki projede görüşmek üzere!

 DÜŞÜN


TASARLA


YAP / TEST ET


ÇALIŞTIR