Araç Geçiş Sistemi

MakerKamp - tarafından yapıldı

21.11.2017 tarihinde yayınlandı
2
65

Makey ile araç geçiş sistemi yaparak arabaların kontrollü bir şekilde geçişini sağlaman mümkün. Bu sistemle beraber yapman gereken tek şey arabanı girişe getirmek. Sonrasında kapı otomatik olarak açılacak ve araban kontrollü bir şekilde geçiş yapacak.

Adım 1: Proje İçin Makey Devresini Oluşturalım

Araç Geçiş Sistemi projesini oluşturmak için gerekli malzemeler ve Makey bileşenleri yukarıdaki görseldeki gibidir. Evdeki herhangi bir oyuncağını kullanabilirsin.

Gelen nesnenin tanınması için Nesne Sensörü bileşenini kullandık. Algılanan nesnenin bize bir bildirim oluşturması için Gürültü ve RGB LED bileşenlerini kullandık. Geçişin sağlanması için de Servo Motor bileşenini kullandık. Ucuna taktığımız lego parçası ile açılıp kapanma hareketleri ile beraber geçişimiz sağlanmaktadır. NOT bileşenini kullanarak Servo Moto bileşeninin ters yöne dönmesini sağlıyoruz. Eğer NOT bileşenini kullanamasaydık bir nesne algılandığında kapı açılmak yerine kapanacaktı.

Adım 2: Nesne Sensörünün Ayarlanması

Nesne sensörü bileşeninin üzerindeki mini potansiyometre bulunmaktadır. Mini tornavida bileşenini kullanarak sağ ve sola çeviriniz. Böylece sensörün mesafe ayarını yapabilirsiniz.

Adım 3: RGB LED Bileşenin Ayarlanması

Nesne sensörünün önüne bir nesne geldiğinde geçiş sistemimizin olumlu yanıt verdiğini belirtmek için yeşil ışık yakarak açılmasını istiyoruz. RGB LED bileşeninin üzerindeki mini potansiyometre bulunmaktadır. Mini tornavida yardımıyla farklı renklerde ışık saçabilmesi için bileşenimizi ayarlayabiliriz. Yeşil ışık yakmak istediğimizde üzerinde bulunan potansiyometrelerden G(reen) olanını tam sağ; geri kalanlarını ise tam sola çevirerek yeşil ışık elde edebiliriz.

Adım 4: LEGO'ya Devre Yerleşimini Sağlamak

Lego parçaları ile yukarıda görülen şekli hazırlıyoruz.

Bu bölümden sonra da servo motorun sabitlemek için de yukarıdaki kısmı ekliyoruz.

Adım 3: Servo Motorun Tasarımı

Servo Motor bileşenine takmak ve geçişte açma kapa hareketlerini gerçekleştirmesi için yukarıda bulunan LEGO parçasını hazırlayalım ve servo motorumuza yerleştirelim.

Bu adımda dikkat etmemiz gereken şey servo motorunun takılma şekli. Yukarıda da gördüğünüz gibi kablonun demirli kısmı üst tarafa gelecek şekilde takılması gerekiyor.

Evet artık projemiz hazır. Artık sen de kolayca arabalarının geçişini kontrol edebileceksin. Bir sonraki projede görüşmek üzere!

 

 

 

 DÜŞÜN


TASARLA


YAP / TEST ET


ÇALIŞTIR