Tek Mi? Çift Mi?

MakerKamp - tarafından yapıldı

13.11.2017 tarihinde yayınlandı
13
31

Bu projemizde Makey Oz+ bileşenini kullanarak kendi Tek Mi? Çift Mi? oyunumuzu gerçekleştireceğiz. Makey Oz'un sayı tutmasını telefonumuzu sallayarak gerçekleştirecek ve LED'ler ile bize tek sayı mı yoksa çift sayı mı tuttuğunu söyleyecektir. Gelin hep birlikte nasıl yapıldığını görelim!

Makey Oz+'ı Bluetooth ile kendi akıllı cep telefonumuzdan TBlok uygulaması ile kolaylıkla kullanabilmekteyiz. TBlok uygulaması, Makey Oz+ bileşenini Bluetooth ile kodlamamızı sağlayan mobil uygulama ürünüdür. Akıllı cihazınıza TBlok mobil uygulamasını kurduğunuzdan emin olunuz.

 

Adım 1 : Makey Bileşenleri ile Devremizi Oluşturalım

Projemiz gereği telefonumuzu veya tabletimizi salladığımızda aklından bir sayı tutarak tuttuğu sayı eğer tek ise tek LED'in yanması; eğer tuttuğu sayı çift ise her iki LED'in yanmasını sağlanacaktır. Bunun için Makey Oz'un D5 ve D13 çıkışlarına iki adet Şişman LED bağlantısı yapalım.

Devremize güç vermek için 9V pili Güç bileşenine takalım. Ardından Makey Oz+ üzerindeki D0/Rx girişine bağlayalım. Makey Oz+ üzerindeki LED'ler yanıp sönecektir. Bu durum kodlamaya hazır olduğunu göstermektedir.

 

Adım 2 : Makey Oz+ ile TBlok Bağlantısını Sağlamak

Mobil cihazımız üzerinden TBlok uygulamasını açalım. Mobil cihazınızın Bluetooth bağlantısının açık olduğundan emin olunuz. Bağlanabilir Makey Oz+ modülleri aranacak ve "M-Oz+XXXXX" isminde cihaz ismi belirecektir. Üzerine tıklayarak seçim işlemini gerçekleştirelim.

Bağlantıyı başarılı olarak gerçekleştirdiniz! Yeni bir proje oluşturmak için "Yeni Proje" düğmesine basarak yeni kodlama ekranının açılmasını sağlayalım.

 

Adım 3 : Kodlama İşlemini Gerçekleştirmek

Kodlama işlemini ekranın sol tarafında bulunan kategorilerdeki kod blokları yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ortaya çıkarmanız gereken kod blokları bütünü şu şekildedir.

Kodlama işlemini tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken telefonunuzu bir kere sallayarak cihazın rastgele sayı tutmasını sağlamaktır. Eğer çift sayı tutarsa Makey Oz+ üzerindeki her iki ışık yanacak; eğer tek bir sayı tutarsa sadece tek bir ışık yanacaktır.

Bir sonraki Makey projemizde görüşmek üzere!DÜŞÜN


TASARLA


YAP / TEST ET


ÇALIŞTIR