Kablosuz Kapı Alarmı

MakerKamp - tarafından yapıldı

11.11.2017 tarihinde yayınlandı
1
2

Kablosuz Kapı Alarmı projesi, kapıya takacağınız bir alarm sistemi ile kablosuz bir şekilde kullanıcıya ikaz şeklinde haber vermesinden oluşur. Bu sayede kapı veya pencerenizden içeri girebilecek hırsız veya başka nesneleri kolaylıkla algılayabilirsiniz.

Alarm Alıcı Devresini Tasarlamak

Alarm Alıcı Devresi, vericiden gelen nesne algılama sinyaline göre ışıklı ve sesli sinyal veren devremizdir. Bunun için kullanılacak malzeme ve bileşenler şu şekildedir.

  • Lego Parçaları
  • Güç Bileşeni
  • Kızılötesi Alıcı
  • Kare Dalga
  • Parlak LED
  • Gürültü

 

Adım 1 : Güç Bileşeni ile Kızılötesi Alıcı Bileşenini Birleştirmek

Alıcı ve verici devremiz kablosuz bir iletişim teknolojisi kullanacağından dolayı kızılötesi iletişimi tercih ettik. Kızılötesi alıcı devresi üzerinden gelen sinyali değerlendireceğimizden dolayı Kızılötesi Alıcı bileşenine öncelikle şekildeki gibi güç verelim.

 

Adım 2 : Diğer Bileşenleri Yerleştirmek

Kızılötesi Alıcı bileşenine sinyal gelmesi durumunda devremize güç gelecektir. Kare Dalga, devreden gelen sinyalin 0 ve 1 (açık ve kapalı) arasında değişmesini sağlar. Parlak LED ve Gürültü bileşeninden kesik kesik sinyal gelmesini istediğimizden dolayı devremizde Kare Dalga bileşeni kullandık.

Kalan bileşenlerimizi de şekilde görüldüğü şekilde yerleşimini yapalım.

 

Adım 3 : LEGO ile Birleşimini Sağlamak

Yukarıdaki gibi büyük bir LEGO parçası alarak hazırlamış olduğumuz devremizi bu LEGO parçasının üzerine oturtalım. 9 volt pili devremize takınız. Henüz verici devremizi tasarlamadığımızdan test aşamasını sonra gerçekleştireceğiz.

 

Alarm Verici Devresini Tasarlamak

Alarm verici devremiz, bir güç kaynağına bağlı şekilde duran nesne sensöründen meydana geliyor. Nesne sensörünü, LEGO malzemelerini de kullanarak kapı veya pencereye rahatlıkla yerleştirebiliriz. Gelin hep birlikte bunu nasıl yapacağımızı görelim.

 

Adım 1 : Makey Devresini Oluşturmak

Kızılötesi alarm verici devremizi şekilde gösterildiği gibi yerleşimlerini yapalım. Kızılötesi alıcı bileşeninde bulunan 3 kanaldan 2 numaralı kanalı kullandığımızdan dolayı bu devremizde de bileşenlerimizi vericideki 2 numaralı kanala yerleştirelim.

 

Adım 2 : LEGO'ya Devre Yerleşimini Sağlamak

LEGO parçalarını kullanarak kendimize bir kap tasarımı yapalım. Yapacağınız tasarımın kapı veya pencere üzerinde sabitlenmesine uygun olmasına dikkat ediniz.

 

Adım 3 : Alarm Verici Devresinin Yerleşimini Yapmak

 

Aşama 4 : Projeyi Test Etmek ve Kalibrasyonunu Yapmak